KANDİLLİ KIZ LİSESİ'NDEN YETİŞENLER DERNEĞİ

 
 
 
   
 
Kullanıcı Adı
Şifre
Şifremi Unuttum
Üye Olmak İstiyorum
 
 

Haber listesine kayıt olunuz

Adınız Soyadınız
e-posta
 
Hava Durumu İSTANBUL
İSTANBUL: Son Durum
 
Ziyaretçi Raporu

  Okul Tarihçesi

KANDİLLİ KIZ LİSESİ

İstanbul’un en güzel tepelerinden biri üzerinde bulunan Kandilli Kız Lisesi’nin yeri,tarihi kayıtlara göre Sultan I.Mahmut ile Şeyhülislam Vani Mehmet Efendi Vakfıdır. Bina, Sultan Abdülaziz (1830 – 1876) tarafından kız kardeşi Adile Sultan için yazlık ikametgah olarak yaptırılmıştır.Saray 1914 de hazineye geçmiş ve tapuda Hazine-i Maliye adına tescili yapılmıştır.
Mimarı Hassa Mimarlarından Serkis Balyan Efendidir.Galatasaray Sultanisinin (Lisesi) kızlara ait tam bir muadili olarak açılması düşünülen kız okulu bazı nedenlerle açılamamıştır.
Araya I.Dünya Savaşı girmiş,Trablusgarp öksüzlerine yurt yapılması düşüncesiyle Harbiye Nezareti binaya sahip çıkmış,fakat 1916 yılında Maarif Nezareti binayı geri almış ve aynı yıl Bu yapıda “ Adile Sultan İnas Mekteb-i Sultanisi adı altında,ilkokul ve yuva bölümlerini de kapsayacak nitelikte Türkiye’nin ikinci kız lisesi açılmıştır.(İlki bugünkü adı İstanbul Kız Lisesi olan olan Bezm-i Alem İnas Sultanisidir.)

Okul 10 sınıflık bir düzende ilk beş sınıfı Kısm-i İrtidai (İlkokul) ,6,7,8,9,10. sınıfları da Kısm-i Sultani(Lise) ve yuva da olacak şekilde kurulmuştu.Ancak o tarihte okulda yalnız 6. ve 7. sınıflar bulunuyordu.Okulun idaresi Almanya’da özel getirtilen Madam Frau Crommer’in idaresine verildi.(1916 – 1918) 1919 -1920 Öğretim Yılı sonunda 5 kişi mezun veren okulun sonraki yıllarda mezun sayısının arttığı görülecektir.


Kandilli İnas Mekteb-i Sultanisi yapılan bir değişiklikle 1924-1925 Öğretim Yılında Kandilli Kız Orta Mektebine dönüştürülmüş ve 7 yıl bu nitelikte çalışmıştır.Daha sonra Boğaziçi halkının ve özellikle Anadolu Yakası sakinlerinin kızlarının gidebileceği bir liseye ihtiyaç duyulması üzerine okul yeniden lise haline getirilmek istenmiştir. Ama Fen derslerinin okutacak öğretmen bulunmadığı gerekçesiyle teklif Maarif Vekaletince kabul edilmemiştir.

1931-1932 Öğretim Yılı başında Kandilli Rasathanesi Müdürü Fatin Gökmen’in matematik ve fizik dersleri için rasathane mensuplarından yararlanılabileceğini bildirmesi üzerine okul 1931 yılından itibaren lise olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Okulumuz 1969-1970 Öğretim Yılında yeni binasına taşınmıştır. Haziran 2008'de başlayan çalışma ile deprem güçlendirilmesine alınmış ve bu çalışma Aralık 2008 de tamamlanmıştır.Güçlendirme çalışmasıyla okula yeni derslikler kazandırılmış, kurum daha modern bir yapıya kavuşmuştur.

Kandilli Kız Lisesi 2008-2009 ders yılından itibaren, eğitime Kandilli Kız Anadolu lisesi olarak devam etmektedir.

Tepedeki tarihi bina ise pansiyon olarak kullanılmakta iken 07-03-1986 yılında çıkan yangında kullanılamaz hale gelmiştir. 364 yatılı öğrenci diğer okullara dağıtılarak öğrenimlerine devam etmeleri sağlanmıştır. Kandilli Kız Lisesi öğrencileri yangından 3 yıl sonra 1989 da yeni pansiyon binasına taşınmıştır.    

Adile Sultan Sarayı, Kandilli Kız Lisesi Kültür ve Eğitim Vakfı(KANKEV) öncülüğünde, Hacı Ömer Sabancı Vakfı ile İstanbul Valiliği`nin katkılarıyla onarılarak, 2005 yılında ``Sakıp Sabancı Kandilli Eğitim ve Kültür Merkezi``ne dönüştürülmüştür. Altın varak işlemeli, yüksek tavanlı salonlar yer alan sarayda, 500 kişilik ziyafet ve toplantı amaçlı oval salon, 200 kişilik 2 adet toplantı salonu, 1300 metrekarelik kokteyl ve sergi alanı, 20 adet 30-40 kişilik seminer salonları, 2000 kişilik `Saray Bahçesi` ve çeşitli servis birimlerini içeren toplam 5625 metrekare kullanım alanı bulunmaktadır.

 Etkinlik Takvimi
 
Haberler
KADINLAR GÜNÜNDE ÖĞLE YEMEĞİ;.

8 mart 2011 Kadınlar Günü etkinliğimizi kötü hava koşulları yüzünden ancak 22 martta gerçekleştirebildik .Beyoğlu Öğretmen Evinde düzenlediğimiz öğle yemeği bizim açımızdan çok keyifliydi. Umarız gelen tüm konuklarımız da keyif almışlardır. Tüm konuklarımıza teşekkür ederiz .Diğer etkinliklerde görüşmek üzere sevgiler esenlikler dileriz......... KANDİLLİ KIZ LİSESİ YETİŞENLER DERNEĞİ


2010_2011 FAALİYET YILI ÇALISMA RAPORU

Sayın Üyelerimiz, Yönetimi devir aldığımız tarihten itibaren 1 yılı tamamlamaktayız. Derneğin amacına uygun faaliyetleri gerçekleştirmek üzere yaptığımız çalışmaları duyurular sayfasında bilgilerine sunarız.


iletişim

Bilgi güncelleme telefonları 0216 420 80 39 0216 365 73 09 NERİMAN PINAR ( dernek başkanı) 0533 623 07 96 0538 612 20 56 TULES SÜREKÇİ YILMAZ (der. yön kur. üyesi) 0532 475 06 06 YILDIZ ANASIZ (der. yön. kur. üyesi) 0533 230 21 86 FİGEN GÜMÜŞ (der. yön.kur. üyesi)


2010_ 2011 Yılı Yeni yönetim üyeleri

Derneğimizin yeni yönetimine Ben Başkan Neriman Pınar olmak üzere Tules Sürekçi Yılmaz ,Figen Gümüş, Yıldız Anasız arkadaşlarımla birlikte talip olduk ve sizlere yeni yılda dernek çalışmalarımızı daha iyiye götürmek için yapacağımız tüm faaliyetleri bu web sitemizden size duyuracagız.


2010_2011 ETKİNLİKLERİ

27 KASIM 2010 Cumartesi günü Koşuyolu RADİKA'DA dernek üyeleri ile kahvaltı eşliğinde hoş sohbetli bir gün geçirdik. Yapılan piyango çekilişine arkadaşlarımızın gösterdiği ilgiden yönetim olarak çok memnun kaldık herkese bol teşekkür ederiz. 22-martta Beyoğlu Öğretmen evinde Kadınlar Günü kutlaması etkinliğinde bir öğle yemeği verilmiştir. 30 -nisan 1- mayıs aralığında Eskişehir gezisi düzenlenmiş fakat katılım olmadığından gerçekleştirilememiştir. 29 mayıs pazar günü geleneksel günümüz etkinliği gerçekleştirilecektir.


RADİKA'DA KAHVALTI

27 KASIM 2010 cumartesi günü Koşuyolu RADİKA'DA üyelerimize kahvaltı verildi sıcacık bir ege bahçesini andıran mekanda çok güzel saatler geçirdik.Akdeniz mutfağının eşsiz lezzetlerini tadarken arkadaşlarımızla anılarımıza bir anı daha kattık.


GELENEKSEL GÜNÜMÜZ

Sevgili Kandillililer, 29 Mayıs 2011 pazar günü saat 11:00'de "Geleneksel Günümüz"e sizleri bekliyoruz. Okul bahçesinde yapılacak açılış konuşmaları ve plaket dağıtımı töreni sonrasında yemek ikramımızla günümüzü tamamlayacağız. Eski anıları tazelemek, arkadaşlarımızla birlikte güzel bir gün geçirmek için katılımlarınızı bekliyoruz. Saygılarımızla, KANDİLLİ KIZ LİSESİ'NDEN YETİŞENLER DERNEĞİ YÖNETİM KURULU DAVETİYE: 20,00 TL. (Girişte alınacaktır.)


Sn İFFET KARACA'NIN VEFATI

Okulumuzun değerli öğretmenlerinden emekli edebiyat öğretmenimiz İffet Karaca'nın vefatı hepimizi üzmüştür. Değerli öğretmenimizin cenaze törenine katılarak son görevimizi yerine getirerek , çelenk parasını Çağdaş Yaşam Destekleme Derneğine bağışta bulunduk. Sevgili öğretmenimiz nur içinde yatsın.


WEB SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ...

Sevgili KANDİLLİ KIZ LİSELİ VE ANADOLU KIZ LİSELİLER! Sitemize hoş geldiniz . Yeni yönetim olarak ben başkan Neriman Pınar ve 4 üye arkadaşımla sizlere bu sayfadan sesleneceğiz yapmış olduğumuz yapmakta olduğumuz ve yapacağımız tüm etkinlikleri sizlere buradan duyuracağız . Etkinliklerimizde sizleri hep yanımızda görmek istiyoruz. Görevimizin 1. yılınının sonuna yaklaşırken 3 etkinlik düzenledik sadece 2 sini gerçekleştirebildik son olarak ta 29 mayısta geleneksel günümüzü gerçekleştireceğiz.Adres bilgilerimizi yeniden güncelleştirdik verdiğimiz kahvaltı ve kadınlar günü etkinlik yemeğinde bizimle beraber olan arkadaşlarımızla bilgi alış verişleri yaparak daha fazla kandilli kız liseliye ulaşmaya çalıştık ve çalışıyoruz.her geçen gün daha fazla kişiye ulaşıyoruz. Bilindiği gibi derneğimizin adı mezunlar derneği değil Yetişenler derneği .Bu nedenle derneğimiz sadece mezunlara değil Kandilli kız lisesinde okuyup çeşitli nedenlerle ayrılmak zorunda kalan tüm Kandillilere yürekten açık ve sevgiyle bağlıdır.Bir yıl dahi okumuş olsa gönlü bizimle olan herkes Kandilli kız liseli olmayı hak etmiştir.bu durumda olan tüm arkadaşlarımıza da derneğimizin kapıları ardına kadar açıktır, bu arkadaşlarımıza da ulaşma gayreti içindeyiz. Daha çok arkadaşımızın derneğe üye olmasını istiyoruz,bizleri arayıp bilgilerinizi güncelleyip bir an önce aramıza katılmanızı diliyoruz.En eski mezunlardan bu yıla kadar olan tüm mezunlarımızı ve mezun olamayan tüm kandilli kız kiseli arkadaşlarımızı her zaman tüm etkinliklerde yanımızda görmek istiyoruz.Amacımız daha çok Kandilli kız liseli üniversitede okuyan KARDELENLERİMİZE destek olmaktır. Ne kadar çok kardelene ulaşabilirsek bizim için en büyük mutluluk olacaktır. tabi bu da sizlerin üye olmanıza üye aidatlarını tam zamanında yatırmanıza ve bağışlarınıza bağlı olduğunu bilmelisiniz.Bu duyarlılığı göstereceğinizden eminiz. Sevgiler...


ESKİŞEHİR GEZİSİ

30 MAYIS -1 NİSAN tarihleri arasında ESKİŞEHİR'E gezi düzenledik fakat yeterli katılım olmadığından gezimizi iptal etmek zorunda kaldık.


GELENEKSEL GÜNÜMÜZÜ KUTLADIK

2010-2011 Yılı geleneksel günümüzü okulumuzun bahçesinde büyük bir coşkuyla kutladık.gelen arkadaşlarımıza teşekkür ederiz Gelemeyen arkadaşlarımızın gönüllerinin bizimle beraber olduğunu biliyoruz,onları da seneye mutlaka bekliyoruz . Günümüzün görüntülerini foto galeriye yüklüyoruz ama hangi güne ait olduklarını siteden kaynaklanan bir sorundan dolayı belirtemiyoruz .en son konan fotolar günümüze aittir .İzlerken anılarınızın tazelenmesi dileğiyle...Sevgiler. KKL Yetişenler Der. Yönetimi


GÖRÜŞLERİNİZ!!

Değerli misafirlerimiz Web sitemizi gezerken site hakkındaki görüşlerinizi belirtirseniz memnun oluruz .Ayrıca sizleri siteden üye olmaya davet ediyoruz.


KKL YETİŞENLER DERNEĞİNİN 2011 YILININ SON YEMEĞİ

KANDİLLİ KIZ LİSELİLER! Dernek olarak bu yılın son yemeğini sizler için düzenledik .Sizleri" 16 KASIM 2011 ÇARŞAMBA " günü saat 13:00 de VALİDEBAĞ ÖĞRETMEN EVİNE birlikte güzel bir gün geçirmek için bekliyoruz.


TİYATRO ETKİNLİĞİ

Aralık ayında dernek olarak bir tiyatro etkinliği yapılmasına karar verdik oyunun adı (KADIN HAYATTIR MEMATTIR KADIN) YER:FATİH REŞAT NURİ SAHNESİ


 
Anket

Sitenin yeni tasarımını değerlendiriniz.

  Kötü
  İdare eder
  Ne varki? Normal
  Güzel
  Elinize sağlık güzel olmuş
 
 
Linkler
Kandilli Kültür ve Eğitim Vakfı
Frekans İletişim
TÜBİTAK
Zargan İngilizce Sözlük
ntvmsnbc
Türk Dil Kurumu
Wikipedia (İngilizce)
Ne var ne yok
Türkçe Karakter Çevirici
Hürriyet Gazetesi
Milliyet Gazetesi
Sabah Gazetesi
İstanbul Kültür Sanat Vakfı
Vikipedi (Türkçe)
Dünya Gazetesi
 
Kandilli Kız Lisesinden Yetişenler Derneği © 2009     irtibat : bilgi@kklyetisenler.org
designed by frekans